Czy Polacy w UK słuchają podcastów?

Na przełomie stycznia i lutego, na potrzeby pisanej przeze mnie pracy dyplomowej, przygotowałem internetową ankietę skierowaną do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Motywem przewodnim ankiety były oczywiście podcasty oraz to czy i jak często są one słuchane przez rodaków w UK. Łącznie zadałem 9 pytań, a odpowiedzi udzieliła grupa stu osób.

Trochę info na temat uczestników

Jak wspomniałem powyżej w ankiecie wzięło udział 100 osób, głównie członków grup polskich na Facebooku (m.in. Polacy w Edinburgh, Polacy w Glasgow, ANGLIA Praca Życie Ogłoszenia Polonia UK). Aż 98 z nich zadeklarowało stały pobyt w Wielkiej Brytanii. Pozostałe dwie osoby traktuje jako kogoś, kto jest związany z UK, ale np. przyjeżdża tylko w wakacje, aby trochę dorobić. Stosunek płci wynosił w przybliżeniu 62% do 38% na korzyść kobiet. Natomiast jeśli chodzi o statystki dotyczące wieku uczestników to przedstawiają się one następująco:

ilelat

„Czy i jak często słuchasz podcastów?”

Ogromna większość badanych, bo aż 70%, przyznała, że nigdy w życiu nie słuchała podcastów. Mało tego, kiedy publikowałem ankietę na Facebook spotykałem się niekiedy z pytaniami typu: „A co to w ogóle jest podcast?”. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że jest jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o polski podcasting. Wracając do ankiety, 20% badanych wybrała odpowiedź „tak, ale rzadko”, a 10% odpowiedź „tak, regularnie”. Z powyższych 30%, które odpowiedziało twierdząco, większość słucha podcastów z częstotliwością jednego lub kilku epizodów dziennie.
Największą popularnością wśród Polaków w UK cieszą się podcasty nagrywane w języku angielskim, ale te w języku polskim również są lubiane i słuchane.
Jeśli chodzi o tematykę podcastów to do najchętniej słuchanych należą te z dziedziny edukacji oraz związane z zainteresowaniami słuchaczy:

kategorie

Z pośród tytułów podcastów, po które sięgają badani najczęściej wymienianym był The Joe Rogan Experience, który na iTunes zajmuje 10. pozycję na liście TOP, natomiast na liście Stitchera znajduje się na miejscu nr 2.

joerogan

W ostatnim pytaniu ankiety zapytałem badanych o to, dlaczego słuchają podcastów oraz co jest, ich zdaniem, najbardziej atrakcyjną cechą użytkową tego narzędzia. Z pośród wszystkich odpowiedzi wybrałem dwie, które są moim zdaniem najciekawsze:

– dużo informacji;
– interesujący goście;
– interesujące tematy, których nie omawia się nigdzie indziej;
– perspektywa prowadzących i gości (w większości przypadków) nie jest dyktowana odgórnie, tak jak w telewizji;
– niska ilość cenzury (lub jej brak);
– długi czas pozwala na głęboką eksplorację tematów w przeciwieństwie do telewizji, gdzie dany gość ma 5 minut na streszczenie skomplikowanego tematu, a co 15 minut program jest przerywany i jestem bombardowany reklamami;
– mogę słuchać podcastu i robić coś innego w tym samym czasie (podcasty są idealne do słuchania np. podczas jazdy samochodem);

Na początku słuchałem bo pomagało mi to w zaśnięciu ale im dłużej słuchałem to znajdywałem coraz ciekawsze i zacząłem słychać w ciągu dnia (po drodze do pracy, z pracy, w podróży). Największym plusem moim zdaniem jest to że jest tego mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie. Można się z nich dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy (np. Hardcore History) i mogę sobie zgrać ulubione na telefon i słuchać gdziekolwiek nawet bez dostępu do internetu.

Podsumowując

Zaledwie 3 na 10 Polaków na Wyspach sięga po podcasty. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni, głównie w wieku 20-40  lat. Pomimo, że tych osób jest raczej niewiele, to słuchają one dość intensywnie, nawet po kilka epizodów dziennie. Zwykle są to podcasty nagrane w języku angielskim i dotyczące edukacji lub zainteresowań słuchaczy. Polacy wybierają to narzędzie, ponieważ jest bardzo wygodne i umożliwia oszczędność czasu. Podcastów słuchają ze względu na ich dostępność i zróżnicowanie tematyczne, a także sposób prowadzenia show, brak cenzury oraz niezależny charakter.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s